Zanavykų muziejus yra vienintelis krašto muziejus Zanavykijoje. Pagrindinė muziejaus funkcija yra rinkti, kaupti, saugoti Zanavykų krašto kultūros istoriją atspindinčias muziejines vertybes.

2014 m. vasarą muziejininkų iniciatyva, organizuota ekspedicija "Zanavykų krašto senieji kryžiai", kurios metu aplankyta Sutkų, Ilguvos, Kriūkų, Paežerėlių, Žemosios Panemunės, Kašelių, Kretkampio, Lekėčių ir Lukšių kapinės. Užfiksuoti ir nufotografuoti šiose kapinėse esantys įvairūs metaliniai - lieti, kaltiniai, vamzdiniai kryžiai, metalinės tvorelės, kai kurie anksčiau nefiksuoti mediniai kryžiai, koplytėlės, stogastulpiai. Muziejaus fondai pasipildė kapinėse užfiksuotų įvairių kryžių fotonuotraukomis.

2015 m. ekspedicija buvo tęsiama ir įgyvendintas projektas "Zanavykų krašto senieji kryžiai", kurį finansavo Kultūros taryba. Ekspedicijos metu buvo aplankyta Barzdų, Gelgaudiškio, Griškabūdžio, Kidulių, Kudirkos Naumiesčio, Plokščių, Sintautų, Žvirgždaičių ir Slavikų seniūnijose esančios kapinės. Vyko seminaras ekspedicijos dalyviams, kurio metu buvo mokoma kaip rinkti ir fiksuoti duomenis apie kryžius bei sisteminti sukauptus ekspedicijos duomenis, informaciją. Taip pat atstatytas Kretkampio kapinėse aptiktas 1933 m. statytas medinis dekoruotas kryžius.

2014-2015 metais ekspedicijose surinkta medžiaga buvo susisteminta ir išskirta į 14 Šakių rajone esančių seniūnijų fotonuotraukų albumų, kuriuose atsispindi visi šiuo metu išlikę 19 a. pastatyti ir iki šių dienų išlikę metaliniai kryžiai.

Tęsiant projektą 2016 m. pabaigoje išleista knyga "Zanavykų krašto metaliniai kryžiai".

Leidinys skirtas kryždirbiams, tautodailininkams, muziejininkams, mokytojams, moksleiviams, visiems besidomintiems Zanavykų krašto kryždirbyste. 2016 metais Zanavykų muziejus šventė savo 30-ties metų jubiliejų. Jubiliejinis renginys planuojamas 2017 metų vasario 10 d Į šio renginio programą bus įtrauktas leidinio pristatymas. Renginyje dalyvaus leidinio sudarytoja dr. Jolanta Zabulytė. Nuoširdžiai dėkojame gerb. Jolantai už bendradarbiavimą.

Kviečiame registruotis į polimerinio molio edukaciją - Zanavykiška tulpė. Edukacijos metu susipažinsite su Užnemunės krašto augalinio ornamento motyvais ir turėsite galimybę pasigaminti savo tulpės formos segę.

Registracija: tel. 8-345 45 635, 8 650 85 035, edukacija@zanavykumuziejus.lt

Zanavykų muziejaus kolektyvas dėkoja Lukšių Vinco Grybo gimnazijai, kuri padovanojo gimnazijos muziejuje sukauptus etnografijos ir numizmatikos eksponatus. Zanavykų muziejaus fondai pasipildė vertingais, jau antrą šimtmetį skaičiuojančiais eksponatais: kraičio skrynia, kultuvėmis, austiniais rankšluosčiais, prosais, žibalinėmis lempomis ir kt.  daiktais.

Sausio 20-ąją Lietuvos dailės muziejus kviečia švęsti tarptautinę asmenukių muziejuje dieną (angl. International Museum Selfie Day) – lankyti muziejus, juose fotografuotis, vaizdus žymėti #AsmenukėMuziejuje #MuseumSelfie ir jais dalintis socialiniuose tinkluose.

Trečią kartą minimos asmenukių muziejuose dienos iniciatorė – kultūros tinklaraštininkė, tarptautinių kultūros programų koordinatorė ir muziejų entuziastė iš Didžiosios Britanijos Mara Dikson (Mar Dixon). Idėja gimė jai lankantis su dukra muziejuose. Mara Dikson pasiūlė šią mintį socialinių tinklų projektui „Culture Themes“, išnaudojančiam socialinių tinklų galimybes muziejų populiarinimui.

Pirmą kartą asmenukių muziejuose diena įvyko 2014 m. sausį. Muziejų lankytojai buvo kviečiami fotografuotis muziejuose ir pasidalinti nuotraukomis socialiniuose tinkluose Twitter, Facebook ir Instagram su žyme #MuseumSelfie. Akcijos sėkmė buvo netikėtai didelė: jau pirmaisiais metais internete pasidalinta keliolika tūkstančių asmenukių iš muziejų visame pasaulyje. 2015 m. jų buvo jau keliasdešimt tūkstančių.

Asmenukių dienos tikslas – atgaivinti muziejus ir jų ekspozicijas, pristatyti juos kaip aktyvias, dinamiškas, šiuolaikiškas kultūros institucijas. Muziejų lankytojai ir darbuotojai kviečiami iš naujo atrasti muziejus kaip vietas, kuriose galima linksmai ir netradiciškai praleisti laiką, kūrybiškai pažvelgti į eksponatus ir juos savaip interpretuoti.

2014 m. akcija vyko sausio 22 d., 2015 m. ,– sausio 21 d., šiemet, 2016 m. – sausio 20 d., kaip visuomet – trečiadienį.

Naujienų archyvas