Zanavykų muziejus

Pažinkite zanavykų kultūrą aplankydami muziejaus ekspozicijas, dalyvaudami edukaciniuose užsiėmimuose, kultūriniuose renginiuose ir projektuose.

Ekspozicija

Dviejose muziejaus erdvėse eksponuojamos krašto istorijos, etnografijos temos, o laikinųjų parodų salėje - profesionalaus meno, tautodailininkų darbai ir kolekcionierių kolekcijos.

Daugiau ...

Edukacija

Muziejus siūlo įvairius edukacinius užsiėmimus tiek mažam, tiek dideliam. Juk taip įdomu smalsiai pažinti, sužinoti ir patobulėti.

Daugiau ...

Renginiai ir parodos

Muziejuje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai.

Daugiau ...


Naujienos

 Zanavykų muziejaus darbuotojai kviečia iki 2018 m. sausio 7 d. apsilankyti Kalėdinių (Naujametinių) eglutės žaisliukų parodoje.  

Kalėdų eglutės puošimas – palyginti nesenas reiškinys. Vokiečių rašytiniuose šaltiniuose papuošta eglutė pirmą kartą minima 1605 m., Lietuvos – 1853 m.: ją matęs poetas A. Baranauskas Vainute (Šilutės r.). XX a. pirmame dešimtmetyje per Kūčias eglutės jau buvo puošiamos Alytaus, Biržų, Klaipėdos, Molėtų, Skuodo, Šiaulių ir Šakių rajono mokyklose, o 3-4 dešimtmečių sandūroje jas puošė visa Lietuva. Eglutės buvo puošiamos namų darbo papuošimais ir gamtinėmis medžiagomis: šiaudinukais, dirbiniais iš kiaušinio lukšto, kankorėžiais, riešutais, karpiniais, saldainiais, sausainiais. XX a. 3 dešimtmečio pabaigoje pradėjo plisti pirktiniai papuošimai.

Zanavykų muziejaus Kalėdinių (Naujametinių) eglutės žaisliukų parodoje eksponuojami XX a. 6-8 dešimtmečio masinės gamybos žaisliukai. Jie atspindi sovietinį laikotarpį ir jo aktualijas. Pavyzdžiui: kai 6-ąjame dešimtmetyje buvo pastatytas rusų filmas „Karnavalinė naktis“ su aktore Liudmila Gurčenko, buvo pradėti gaminti žaisliukai-laikrodukai su be penkių minučių vidurnaktį rodančiomis rodyklėmis.

Visi ekspozicijoje esantys žaisliukai yra iš muziejaus fondų, atnešti muziejaus lankytojų ir darbuotojų. Pastarieji prašo senų ir nebenaudojamų žaisliukų neišmesti, o prisidėti prie fondų kolekcijos didinimo, juos padovanojant Zanavykų muziejui (Beržų g. 3, Tubelių k., Lukšių sen.).

 Kviečiame atvykti į Zanavykų muziejų ir savo rankomis susikurti šventinį atviruką! Edukaciniai užsiėmimai užsakomi iš anksto tel.: 8 345 45 635, 8 650 85 035.

Zanavykų muziejus kviečia dalyvauti edukacinėje programoje „Kalėdinis žaisliukas“. Užsiėmimo metu dalyviai išgirs eglutės puošimo papročio atsiradimo istoriją, apžiūrės senovinius eglutės papuošimus. Vėliau dalyviai dekoruos medinį rankų darbo žaisliuką. Kiekvienas išsineš originalų darbelį, kuris taps eglutės puošmena ar puikia kalėdine dovanėle.

Skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams, 1-12 kl. moksleiviams, suaugusiems. Dalyvių sk.: 10-25 žm. Trukmė – 1 val. Kaina – 3 eur. Edukaciniai užsiėmimai užsakomi iš anksto tel.: 8 345 45 635, 8 650 85 035.

Trumpėjančios dienos ir artėjanti žiema primena – viena gražiausių metų švenčių jau ne už kalnų. Svarstote kokia ypatinga dovana per šias Kalėdas nustebinti artimiausius žmones? Pačios geriausios ir mieliausios dovanos yra tos, kurios padarytos rankomis. Būtent tokių dovanų bus galima rasti Zanavykų muziejaus organizuojamoje „Kalėdinėje rankų darbo gaminių mugėje“ gruodžio 7 ir 8 dienomis, Šakiuose (V. Kudirkos g. 64, senasis gimnazijos pastatas).

Mugės lankytojai turės galimybę apžiūrėti ir įsigyti įvairių rankų darbo dirbinių – mezginių, papuošalų, muilų, keramikos dirbinių, saldumynų, kalėdinių dekoracijų ir t. t. 

Norinčius prekiauti mugėje rankų darbo gaminiais kviečiame registruotis jau dabar! Registracija ir išsamesnė informacija telefonu: 8 (345) 45 635, 8 650 85 035 arba el. p. edukacija@zanavykumuziejus.lt

 Š. m. lapkričio 23 d. 16 val. Zanavykų muziejuje vyks tautodailininkės JULIJOS MACIJAUSKIENĖS ir Vilkaviškio rajono kūrybinės grupės „SĖJINIS“ karpinių parodos pristatymas.

Grupės „Sėjinis“  parodoje „Tautinis kostiumas popieriaus karpiniuose“ pristatomi aštuonių grupės narių karpiniai. Ekspozicijoje atsiskleidžia kiekvieno autoriaus individualumas ir profesionalumas, o stilių įvairovė nulemia dinamišką parodos siužetą. Paroda skirta tautinio kostiumo metams paminėti. 

Julija Macijauskienė – žinoma Šakių rajono tautodailininkė. 2013 m. gavo „Metų tautodailininkės“ titulą kaip karpinių meistrė. Parodoje bus pristatomi erdviniai J. Macijauskienės karpiniai. 

PO PARODOS PRISTATYMO: nemokama edukacinė karpinių pamoka kartu su Virginija Armanavičiene, Lina Bakaitiene ir Audrone Radauskiene.

Maloniai kviečiame dalyvauti!

 2016 m. šakiečiai buvo kviečiami dalyvauti fotografijų konkurse „ŠAKIAI trumpai“. Šio konkurso iniciatorius ir globėjas Mindaugas Bastys. Pagrindinė konkurso organizatorė, Seimo nario padėjėja Kristina Geršvaltaitienė.

Kūrybingi šakiečiai, paėmę į rankas fotoaparatus, noriai dalyvavo kūrybinių jėgų išbandyme. Konkurse dalyvavo įvairaus amžiaus Šakių rajono gyventojai. Jie atsiuntė beveik 100 fotografijų. Jose užfiksuotos akimirkos, kurios atspindi Šakių krašto išskirtinumą, jo paveldą ir etnografinį savitumą, prasmingus žmonių darbus, jų kasdienybę ar įsimintinus Zanavykijos krašto gamtovaizdžius.

Zanavykų muziejuje pristatomi geriausi fotografijų konkurso "Šakiai trumpai" darbai. Maloniai kviečiame apsilankyti parodoje iki lapkričio 28 dienos.

Keliauti ir apsilankyti Zanavykų muziejuje nuo šiol galima ir virtualiai!

Muziejus iš lauko: http://www.panoramas.lt/m_katalog.php?p_id=3823&lg=2

Istorijos salė: http://www.panoramas.lt/m_katalog.php?p_id=3820&lg=2

Etnografijos ekspozicija (1): http://www.panoramas.lt/m_katalog.php?p_id=3812&lg=2

Etnografijos ekspozicija (2): http://www.panoramas.lt/m_katalog.php?p_id=3815&lg=2

Už panoramines muziejaus fotografijas dėkojame Kostui Šukevičiui. Šiandien jo sukurtame portale http://www.panoramas.lt/ galite pamatyti daugiau nei pusketvirto tūkstančio panoraminių fotografijų, kurias jis padarė Lietuvoje ir Baltarusijoje. Kviečiame pasižvalgyti!

 Kviečiame aplankyti Ritos Mockeliūnienės fotografijos ir tekstilės darbų parodą. Paroda veiks iki š.m. spalio 31 d.

"Kadais tėvelis pagamino iš storos aliuminio vielos kabliuką, kurį saugau lig šiol, mamytė išmokė nunerti pynelę, ir toji nėrimo, mezgimo aistra nuo tada taip ir nepaleido manęs..." (R. Mockeliūnienė)

Filmavimo grupės apsilankymas Zanavykų muziejuje

Rugpjūčio 29 d. Zanavykų muziejuje lankėsi laidų ciklo „Misija Knygnešys“ filmavimo grupė ir poetė, dainininkė Indrė Valantinaitė. Jiems pristatyta zanavykų tarmė ir tautinis kostiumas, muziejuje saugomi eksponatai, muziejaus renginiai ir edukacinės programos. Laidą apie Suvalkijos (Sūduvos) kraštą galėsite pamatyti jau šį rudenį per LRT Kultūrą!

Daugiau apie projektą: http://www.lbd.lt/?p=9291